Wypadek w drodze do/z pracy
18 września 2017
PISZESZ MI, ŻE CIĘ INSPIRUJĘ
11 listopada 2017
Pokaż wszystkie

URLOP WYPOCZYNKOWY a zmiany w Kodeksie Pracy

URLOP WYPOCZYNKOWY

zmiany w Kodeksie Pracy

 

 

Pewne jest to, że zespół pracujący nad projektem zmian w kodeksie pracy skłania się ku koncepcji nowelizacji urlopu wypoczynkowego aby faktyczne służył celowi, w jakim się go udziela.

 

  • Urlop trzeba będzie wykorzystać od razu, nie będzie można przetrzymać ich na kolejny rok – z tym się zgodzę uważam, że urlop powinien być wykorzystywany w danym roku, może dzięki temu będziemy szczęśliwsi i bardziej wypoczęci.

  • Długość urlopu będzie zależała od umowy pracownika z pracodawcą, ale nie będzie mógł być krótszy niż 20, ani dłuższy niż 30 dni – czy to może doprowadzić do sytuacji, w której pracodawcy będą wymuszali na pracownikach zgodę na możliwie jak najkrótszy okres urlopu?

  •  Nie będzie można również wykonywać dodatkowej płatnej pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego – co niektórzy w czasie urlopu pracują dla innego podmiotu a urlop ma służyć wypoczynkowi.

  • Ministerstwo szykuje zmiany także w przypadku premii uznaniowych.  Ma namyśli ograniczyć uznaniowe składniki pensji. Nowy Kodeks Pracy ma uregulować, jaki procent wynagrodzenia będzie uzależniony od decyzji pracodawcy. – aby ograniczyć patologie i zagwarantować pracownikom stabilne płace.

  • Nowy Kodeks Pracy będzie rozróżniał również pracę zdalną od pracy domowej. Ta druga ma oznaczać pracę wykonywaną przez Internet i telefon, ale wyłącznie w domu pracownika. To pozwoliłoby ograniczyć odpowiedzialność pracodawcy w zakresie BHP – ciekawe? Hm..

MASZ PYTANIA

ZADZWOŃ

503 592 116

BĄDŹ NAPISZ

kontakt@livebybhp.com.pl

Justyna Augustyniak
Justyna Augustyniak
Specjalista ds. BHP&PPOŻ. Absolwentka Wyższej Szkoły Nauk Społecznych – kierunek Edukacja Obronna i Bezpieczeństwo publiczne, Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości – kierunek Zarządzanie Bezpieczeństwem i higieną pracy oraz Szkoły Głównej Handlowej – kierunek Akademia Menadżerska Nowoczesna praktyka Zarządzania Firmą.